Základní škola a mateřská škola Žichlínek

Bacha na Bacha!

Hudebně-vzdělávací pořad

I v letošním školním roce se několikrát uvidíme s panem Martinem Kubátem, který (nejen) pro žáky našich tříd připravuje velice zajímavé a poučné hudební programy. (Vloni jsme se například seznámili se skladbami Wolfganga Amadea Mozarta, Antonína Dvořáka a Bedřicha Smetany.)

V pondělí 7. 10. 2019 nás čekala beseda o dalším známém hudebním skladateli - Johannu Sebastianu Bachovi. Hned zprvu nás zaujal překlad jeho jména do češtiny, který by zněl Jan Šebestián Potok. Z jeho života jsme se dozvěděli, že se narodil v německém Eisenachu před více než 300 lety. Nikdy nenavštěvoval žádnou hudební školu, protože byl ovlivněn svoji rodinou, jež se celá věnovala hudbě. Během základní vzdělávání dokonce dvakrát přeskočil třídu. Byl dvakrát ženatý, s první manželkou Marií Barbarou měl 7 dětí, s druhou manželkou Annou Magdalenou 14 dětí. Do dospělosti však vyrostlo pouhých 9 potomků. 

Od pana Kubáta jsme slyšeli několik pokladů z Knížky skladeb pro Annu Magdalenou Bachovou. Na jejich tóny jsme tancovali, hráli na hudební nástroje, doprovázeli skladby tleskem či hlubokým smíchem nebo budili princeznu. Konkrétně jsme si poslechli Menuet č. 114, 115 a 116, Polonézu č. 125, Musette č. 126 nebo Präluidum č. 846. 

Děkujeme a těšíme se na příště!

 

Na fotografie z programu se můžete podívat zde.

Poslat známému Poslat na e-mail   tisk Tisknout   ↑ Nahoru

ikona_menu Menu